Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
7 najczęściej występujących chorób dermatologicznych u zwierząt
Zapobieganie chorobom skóry u psów i kotów, to zdecydowanie najlepszy sposób na uniknięcie poważniejszych problemów. Większość schorzeń tego typu wymaga przewlekłego i uciążliwego leczenia, dlatego warto pupila obserwować, zwracając m.in. uwagę na uszkodzenia skóry i obecność pasożytów. W artykule przedstawimy najczęściej występujące choroby dermatologiczne zwierząt domowych.
Czy należy samodzielnie leczyć schorzenia dermatologiczne psów i kotów?
Zadaniem opiekuna jest codzienna profilaktyka i kontrola skóry pupila, jednak wszystkie dermatozy wymagają dokładnej diagnostyki i odpowiedniego leczenia weterynaryjnego. Zmiany dermatologiczne u psów pojawiają najczęściej na nieowłosionej skórze, czyli w pachwinach, na skórze brzucha i klatki piersiowej, ale w przypadku chorób takich jak np. nużyca czy świerzb mogą występować na całym ciele. Należy też pamiętać, że zmiany skórne mogą być demonstracją i jednym z objawów innej choroby, której rozpoznanie będzie kluczowe dla powodzenia terapii.
Przeczytaj również: Jakie sygnały świadczą o tym, że kot potrzebuje wizyty u weterynarza?
Bez względu na charakter problemu, zdecydowanie odradzamy oczekiwanie na to, że sam „przeminie” – nie podejmujmy też prób leczenia stanów zapalnych skóry na własną rękę. Najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lecznicy weterynaryjnej, takiej jak Skinvet w Bielsku Białej, gdzie lekarz – po badaniach – zadecyduje, czy wskazane będzie zastosowanie preparatu w maści czy doustnego antybiotyku. Udzieli też dokładnych wskazówek na temat częstotliwości podawania leku i czasu trwania leczenia.
Przeczytaj również: Jak często wykonywać badanie krwi psa?
Jakie schorzenia skóry zwierząt są diagnozowane najczęściej?
Wśród najczęściej rozpoznawanych przez weterynarzy chorób skóry zwierząt domowych, wyróżnić możemy:
atopowe zapalenie skóry,
alergiczne zapalenie skóry,
infekcje skóry na tle bakteryjnym,
zmiany grzybicze,
choroby pasożytnicze, np. nużyca czy świerzb,
nowotwory skóry,
choroby autoimmunologiczne.
Choroby dermatologiczne czworonogów o tle autoimmunologicznym, to m.in. pęcherzyce – rumieniowa i zwykła – oraz toczeń krążkowy. W przypadku tych schorzeń niepokoić powinna lokalizacja zmian na pograniczu skóry i błon śluzowych oraz wokół oczu.
Przeczytaj również: Jakie badania należy regularnie przeprowadzać u psów i kotów?
Niezależnie od charakteru i wyglądu miejsc zmienionych chorobowo, jedynym słusznym postępowaniem jest konsultacja u lekarza weterynarii, specjalizującego się w leczeniu chorób dermatologicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana