Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt krok po kroku
Adopcja psa oznacza nie tylko przyjemności związane z posiadaniem kompana, ale również szereg odpowiedzialności. W przypadku zabrania czworonoga ze schroniska, powinieneś szczególnie się nim zaopiekować, zwłaszcza podczas pierwszych dni w nowym domu. W tym tekście podpowiadamy, jak przeprowadzić adopcję. Zwrócimy również uwagę, na co zadbać podczas pierwszych dni psa w nowym lokum.
Adopcja psa ze schroniska
Ze względu na dobrostan psa, jego adopcja powinna być przemyślana. Nie powinieneś działać pochopnie i podejmować nierozważnych decyzji. Zwłaszcza jeśli chodzi o pierwsze dni w nowym domu. Od czego zacząć proces planowania adopcji psa? Oto 5 kroków, które powinieneś poczynić, by proces ten zakończył się sukcesem, a zwierzę mogło cieszyć się nowym, spokojnym życiem.
Krok 1: Wybór psa ze schroniska
Przede wszystkim wybierz psa, którego będziesz chciał adoptować. Podejmując decyzję, musisz kierować się racjonalnymi przesłankami. Oto pytania, na które powinieneś sobie odpowiedzieć przed adopcją psa ze schroniska:
- Czy twój tryb życia pozwoli ci zadbać odpowiednio o potrzeby danego psa?
- Czy masz warunki, by zapewnić godne życie dla zwierzęcia?
- Co w przypadku choroby lub wyjazdu?
- Czy stać cię na zapewnienie psu dobrych warunków życia (odpowiednia karma, koszty szczepienia, odrobaczania, badań okresowych)?
Krok 2: Pierwszy spacer
Umów się na spacer przedadopcyjny. Pierwsze spotkanie z czworonogiem przebiegnie najczęściej w towarzystwie pracownika schroniska lub wolontariusza. Decyzja o wyborze konkretnego zwierzęcia powinna być przemyślana. Zobacz, jak reaguje na ciebie psiak. Wiele schronisk wymaga odbycia dwóch spacerów przed pełną adopcją.
Jeśli po tych spotkaniach nie będziesz pewien swojego wyboru, możesz umówić się na kolejne. Weź pod uwagę, że opuszczenie schroniska może wiązać się dla psa z wielkimi emocjami, przez co pierwsze spotkania może być chaotyczne. Nie spiesz się, obserwuj potencjalnego przyszłego podopiecznego. To bardzo ważne, aby więź budować już od pierwszych chwil.
Krok 3: Ankieta przedadopcyjna i wywiad
Kolejnym krokiem jest wypełnienie ankiety przedadopcyjnej. Następnie, na jej podstawie, odbędziesz rozmowę z pracownikiem Biura Przyjęć i Adopcji Zwierząt. Po jej zakończeniu wyrazi on swoją opinię na temat adopcji psa ze schroniska. Na jego ocenę wpływać będzie również opinia osób, z którymi odbyłeś wcześniejsze spacery z czworonogiem. Jeśli wszystko pójdzie po twojej myśli, możesz przejść do kolejnego kroku. Pamiętaj, że możesz spotkać się z odmową. Zwierzęta to żyjące istoty, o których dobrobyt należy dbać. Nie każdy może zafundować odpowiednie warunki np. owczarkowi kaukaskiemu.
Krok 4: Odprawa weterynaryjna
Ostatnim krokiem przed opuszczeniem schroniska jest odprawa weterynaryjna. W jej trakcie pies do adopcji przejdzie badania, zostaniesz poinformowany o jego aktualnym stanie zdrowia oraz wpisany do ogólnopolskiej bazy. Wizyta zakończy się wydaniem ci karty przejęcia psiaka.
Krok 5: Adopcja psa
Ostatni krok to podpisanie umowy adopcyjnej. Ma ona charakter cywilno-prawny. W jej świetle od tego momentu ponosisz pełną odpowiedzialność za zwierzę. Odtąd możesz się nazwać właścicielem psa!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana