Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Choroby starcze u psów i kotów
Starzenie się to naturalny proces, który trwa od osiągnięcia przez zwierzę dorosłości aż do jego śmierci. Podobnie jak ludzie, tak i nasi pupile z wiekiem narażeni są na różnego rodzaju schorzenia, co jest następstwem ich słabnących organizmów. Bardzo ważna jest w tym okresie świadomość opiekunów, ponieważ ta pozwala im przeżyć starość bez niepotrzebnego cierpienia. Z jakimi problemami zdrowotnymi zmagają się psi i koci seniorzy?
Schorzenia towarzyszące starszym psom i kotom oraz ich objawy
Przyjmuje się, że starość u psa i kota trwa przez ¼ ich życia. Nie sposób jednak ocenić, jak długo pupil będzie żył, dlatego jego wkroczenie w ten okres można rozpoznać po pojawieniu się określonych chorób. Do chorób starczych u psów i kotów należą m.in. artretyzm, choroby nerek, nadczynność tarczycy, demencja, dyskopatia, cukrzyca, schorzenia stomatologiczne, niewydolność niektórych narządów, choroby serca i układu krążenia czy otyłość. Choroby te mogą się rozwijać stopniowo lub wręcz przeciwnie – mieć agresywny charakter.
Przeczytaj również: Jakie badania należy regularnie przeprowadzać u psów i kotów?
Objawy, które mogą wskazywać, że pupil się starzeje, podobne są więc do tych, jakie zwiastują rozwój choroby, dlatego też niezbędna jest niezwłoczna porada weterynaryjna. Typowymi objawami wskazującymi na to, że pies lub kot się starzeje, są:
Przeczytaj również: Jakie sygnały świadczą o tym, że kot potrzebuje wizyty u weterynarza?
zmiana zachowania (apatia, spowolnienie, niechęć do ruchu, wyraźny spadek sprawności fizycznej, niepokój, agresja),
zmiana apetytu,
zaburzenia poznawcze (trudności z załatwianiem się, zaburzenia snu, utrata czynności, dezorientacja, lęk separacyjny itd.),
spadek odporności – zwierzęta chorują częściej i dłużej.
Jak pomóc psim i kocim seniorom?
Przede wszystkim konieczne jest wzmożenie profilaktycznych wizyt w gabinecie weterynaryjnym, takim jak np. Klinika Matuszewscy. To pozwoli wdrożyć szereg działań profilaktycznych, dzięki którym można zapobiec pojawieniu się chorób starczych bądź rozpocząć leczenie w ich wczesnym stadium. Nieocenioną pomocą jest zastosowanie komórek macierzystych dla psów ze schorzeniami stawów i kręgosłupa (zastrzyk dożylny i/lub dostawowy). Terapia ta to przełom w leczeniu chorób stawów i kręgosłupa u psów w każdym wieku. Pomocna w problemach okresu starczego u psów i kotów okazać się może też zmiana diety oraz odpowiednia suplementacja.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana