Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co musisz wiedzieć o hodowli węża. Gatunki domowe
Na świecie istnieje ponad 3000 gatunków węży. W Polsce, w domu hodować można zaledwie niektóre z nich. Ustawodawca zdecydował, że jadowite gady mogą przebywać jedynie w specjalnych ośrodkach jak np. ogrody zoologiczne. Jeśli chcesz rozpocząć hodowlę węża w domu, musisz sporo się nauczyć. Oto podstawowe informacje, które powinieneś posiąść, jeśli planujesz tę nietypową przygodę.
Jak hodować węża w domu?
Pierwszym krokiem, z którym łączy się hodowla węża w domu, jest wybór gatunku gada. Jak wspominaliśmy we wstępie, w Polsce możesz hodować jedynie osobniki niejadowite, co wcale nie zawęża aż tak bardzo wyboru. Staraj się jak najlepiej dopasować węża do warunków, jakie możesz mu zapewnić. Bierz pod uwagę rozmiar mieszkania, wymiary terrarium oraz specyfikę gatunku. Oto najpopularniejsze węże i ich charakterystyka.
Hodowla węża - boa
Boa to obecnie najczęściej hodowany wąż w Polsce. Ten gad o miłym usposobieniu potrzebuje sporo miejsca. Ze względu na swoje duże rozmiary (dorosłe osobniki dorastają nawet do 4 metrów, a ich waga waha się między 15 a 20 kg) terrarium powinno mieć co najmniej 1,5 m długości. W środku musi panować wysoka temperatura, między 26 a 31 stopni oraz wilgotność na poziomie 70-80%. Terrarium przeznaczone do hodowli węża boa powinno być wyściełane torfem i piaskiem. Postaraj się dostarczyć zwierzęciu kryjówek oraz miejsca, w którym będzie mógł zanurzyć się cały pod wodę. Boa żywi się głównie myszami, chomikami, pisklakami oraz większymi ptakami hodowlanymi.
Hodowla węża – pyton
Pyton to najczęściej hodowany wąż na świecie. W polskich domach w zdecydowanej większości przypadków spotkamy się z jego najmniejszym podgatunkiem, zwanym pytonem królewskim. Dorosłe osobniki osiągają rozmiary do 150 cm i ważą 2-4 kg. Terrarium pytona powinno być duże (minimum 1 m), typu półwilgotnego. Zadbaj o rozrywkę dla węża. Przydadzą się konary oraz inne akcesoria umożliwiające wspinaczkę i kryjówkę. Co jedzą węże domowe? Żywią się głównie myszami, szczurami i innymi gryzoniami średniej wielkości.
Hodowla węża – wąż królewski
Stosunkowo nieduże stworzenie osiągające od 0,5 do 2 m. Węże królewskie w hodowli występują w ponad 20 podgatunkach. Zaleca się terrarium o wysokości 1 m. W przypadku hodowli węży królewskich należy pamiętać, aby zapewnić im kryjówki. Zwierzęta te źle reagują na brak możliwości schronienia się – z czasem zaczynają odmawiać przyjmowania pokarmu. Jeśli chodzi o jedzenie, gatunek preferuje świnki morskie i króliki, choć nie wzgardzi również innym niewielkim gryzoniem.
Hodowla węża – wąż amurski
Pamiętaj, aby dostosować do każdego gatunku węża warunki w terrarium zgodne z jego naturalnym otoczeniem. W ten sposób uchronisz węża przed cierpieniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana