Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego psy i koty poddaje się sterylizacji?
Sterylizacja psów i kotów to coraz częstsze zjawisko w Polsce. Właściciele zwierząt podejmują decyzję o zabiegu ze względu na to, że chcą w ten sposób przyczynić się do redukcji liczby bezdomnych zwierząt. Wielu z nich kieruje się również zdrowiem swojego czworonoga. Czym dokładnie jest sterylizacja? Co odróżnia ją od kastracji? Dlaczego na poddanie swojego zwierzaka tym zabiegom decyduje się tak wiele osób?
Różnice między kastracją a sterylizacją
Powszechnie przyjęło się, że sterylizację wykonuje się u samic, natomiast kastrację – samców. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to prawidłowe nazewnictwo. Sterylizacja to proces polegający na uniemożliwienie rozrodu zwierzęcia poprzez przecięcie nasieniowodów (u psów i kotów) lub jajowodów (u kotek i suczek), natomiast kastracja to chirurgiczne usunięcie narządów rozrodczych zwierzęcia. Zazwyczaj w gabinetach weterynaryjnych wykonuje się drugi z wymienionych zabiegów pomimo powszechnego nazywania go sterylizacją. Na inne pytania związane z tymi zabiegami może odpowiedzieć m.in. weterynarz z Piły.
Przeczytaj również: Jakie badania należy regularnie przeprowadzać u psów i kotów?
Co dają sterylizacja i kastracja?
Przede wszystkim wykonanie sterylizacji to sposób na uniknięcie niechcianej ciąży swojego pupila. W wielu przypadkach przyczynia się to do ograniczenia liczby bezdomnych zwierząt. Właściciele czworonogów, decydując się na zabieg, doprowadzają do redukcji problemu nadpopulacji psów i kotów, który prowadzi do tragicznych sytuacji dla tych zwierząt. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na kastrację oprócz uniemożliwienia swojemu pupilowi niekontrolowanego rozmnażania, możesz też obniżyć ryzyko wystąpienia części nowotworów oraz problemów z układem rozrodczym.
Przeczytaj również: Jak często wykonywać badanie krwi psa?
U samców kastracja redukuje ryzyko powstania nowotworów jąder, a także schorzeń gruczołu krokowego, z kolei w przypadku samic zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajników i macicy. O konsekwencjach tego rodzaju schorzeń może odpowiedzieć lekarz weterynarii, który w swojej ofercie ma leczenie psów i kotów w Pile lub innym mieście. Oprócz tego kastracja może przyczynić się do zmniejszenia dążenia psów do ucieczek z terenu posesji, co z kolei ogranicza ryzyko wypadków i zaginięć. W przypadku kotów kastracja nierzadko umożliwia uniknięcie takich zachowań jak znakowanie terenu czy hałasy wydawane w okresie rui.
Przeczytaj również: Jakie sygnały świadczą o tym, że kot potrzebuje wizyty u weterynarza?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana