Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przygotować konia do zabiegu stomatologicznego?
Regularne kontrole uzębienia konia pozwalają uniknąć wielu problemów. Najczęstsze zabiegi wykonywane przez weterynarza to tarnikowanie i usuwanie ostrych krawędzi, tak zwanych haków. Może być również konieczne usunięcie kamienia nazębnego lub zębów wilczych. W przypadku większości zwierząt dokładne badanie wymaga podania sedacji. Jak przygotować konia do kontroli zębów?
Czy przed wizytą weterynarza stomatologa można jeździć?
Przed planowaną kontrolą uzębienia konia lub zabiegiem w obrębie jamy ustnej można jeździć. Nie ma przeciwwskazań do odbycia normalnego treningu, koń może także wyjść na padok lub pastwisko. Wiele zwierząt zachowuje się spokojniej, jeśli miały możliwość upuszczenia energii. Ponadto część problemów z zębami wyraźnie wpływa na przyjęcie kiełzna i jazda ułatwia postawienie diagnozy. Mimo że w większości przypadków także rutynowy przegląd uzębienia wymaga podania sedacji, nie ma potrzeby zastosowania diety. Konia przed wizytą weterynarza można nakarmić tak, jak zwykle, nie musi być na czczo. Ograniczenia są niezbędne jedynie po wizycie stomatologa.
Co przygotować w stajni na wizytę stomatologa?
Boks lub korytarz, na którym wykonywane są zabiegi pielęgnacyjne jest odpowiednim miejscem także podczas wizyty stomatologa. Przydatny jest drążek, ułatwiający trzymanie głowy zwierzęcia w sedacji. Wielu weterynarzy dysponuje także stojakiem pod głowę konia. Wówczas podwieszanie nie jest konieczne. Do czyszczenia instrumentów weterynarz potrzebuje wiadra wody. Szczególnie zimą woda powinna być ciepła. Jeśli w stajni nie ma takiej możliwości, warto przygotować czajnik. Ponadto część urządzeń stomatologicznych jest zasilana elektrycznie. Dlatego trzeba zadbać o bezpieczny dostęp do gniazdka lub przedłużacz, ewentualnie agregat.
Jak zadbać o konia po wizycie stomatologa?
Zwierzę, które nie było poddane sedacji może jeść bezpośrednio po wizycie, nie ma także przeciwwskazań do treningu. W przypadku bardziej złożonego leczenia koń wymaga więcej uwagi. Przede wszystkim nie może mieć dostępu do jedzenia i wody, w tym słomy, przez około dwie godziny. Ponadto w tym czasie powinien pozostać w pustym boksie. Można również założyć kaganiec lub uwiązać konia tak krótko, aby nie dosięgnął siana i słomy. Do treningów wolno wrócić na drugi dzień. Stomatolodzy zaopatrujący się w sprzęt w sklepie internetowym Fit-vet precyzują, że okres bez pracy należy wydłużyć w przypadku ekstrakcji zębów. Ewentualne treningi są dopuszczalne tylko na ogłowiu bezwędzidłowym. W dniu zabiegu ponadto warto podać mesz zamiast twardej paszy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana