Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda hodowla gęsi w Polsce?
Zastanawiasz się nad fermą drobiu, ale nie wiesz, na jakie konkretnie rozwiązanie się zdecydować? Choć gęsina to dość rzadko spożywane przez Polaków mięso, na chów gęsi decyduje się coraz więcej hodowców. Skąd to wynika? Jak wyglądają hodowle tego typu ptactwa w Polsce? Dlaczego warto postawić akurat na hodowanie gęsi? Odpowiedzi na powyższe i wiele innych nurtujących Cię pytań znajdziesz w artykule.
Polskie hodowle gęsi - co i jak?
Jeśli chodzi o rynek europejski, Polska na tle innych krajów wyróżnia się między innymi w produkcji gęsiny. Nasze hodowle drobiu zaopatrują w ten rodzaj mięsa głównie kraje Unii Europejskiej na czele z Niemcami, do których w 2020 roku trafiło nawet 13 tysięcy ton tego produktu.
Polska jako jeden z większych hodowców gęsi większość wyrobów przeznacza na eksport. Dzieje się to głównie ze względu na stosunkowo niewielkie spożycie gęsiny przez Polaków. Mimo wszystko warto zauważyć, że z roku na rok coraz więcej osób docenia walory smakowe oraz zalety zdrowotne tego rodzaju drobiu.
Zdecydowanie najpopularniejszym gatunkiem gęsi w Polsce jest gęś biała włoska. Została ona sprowadzona do Polski w latach 60. ubiegłego wieku i szybko rozpowszechniła się na terenie całego kraju. To właśnie ona dominuje na hodowlach i stanowi nawet 90% wszystkich gęsi w Polsce.
Popularność chowu gęsi w dużym stopniu wynika z ich niskich wymagań oraz możliwości rozpoczęcia hodowli w różnych częściach kraju. Co więcej, sprzedaż gęsi cieszy się coraz większą popularnością. Rosnąca liczba konsumentów przemawia właśnie za takim rozwiązaniem.
Czy warto hodować gęsi?
Ferma drobiu to wart uwagi biznes, który może przynieść naprawdę spore dochody. Tutaj kluczową rolę odgrywa jednak dobrze przemyślana strategia. Pierwszym krokiem jest ustalenie rodzaju drobiu, który będzie Twoim produktem. Zakład wylęgu drobiu – Kamil Marchewka z okolic Łomży to miejsce, gdzie nie tylko zaopatrzysz się w kury, kaczki, indyki czy gęsi, ale również uzyskasz cenne wskazówki na temat odchowu.
Szczególnie polecanym wyborem są gęsi. Dlaczego? Taka decyzja to rozszerzenie swojej działalności o możliwość sprzedaży jaj, czy nawet puchu oraz pierza. W taki sposób niskim kosztem inwestycji możesz rozwinąć naprawdę opłacalny biznes.
Gęsie wyroby trafiają na stałe do menu coraz większej ilości gospodarstw domowych. Gęsina to bogate w witaminy mięso, którego regularne spożywanie pozytywnie wpływa na pracę serca i mózgu. Potrawy, które można przyrządzić z takiego drobiu to między innymi pasztet, kiełbasa, wątróbka czy smalec.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana