Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zadbać o odpowiednią pielęgnację królika?
Choć króliki to z natury schludne zwierzęta, które potrafią zadbać o swoje futro, nie oznacza to, że nie wymagają one pielęgnacji. Zastanawiasz się, jak odpowiednio zadbać o higienę swojego gryzonia? A może chcesz po prostu pogłębić wiedzę na ten temat? Dzięki lekturze tego tekstu dowiesz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja królika.
Ogólne zasady pielęgnacji królika
Królika należy przyzwyczaić do regularnego sprawdzianu stanu zdrowotnego. Raz w tygodniu, zwierzę powinno zostać zważone, powinieneś sprawdzić stan jego uzębienia oraz wagę. Tylko w ten sposób zapewnisz odpowiednią pielęgnację królika. Dzięki okresowym sprawdzianom kondycji uda ci się zapobiec chorobom i reagować w razie wystąpienia niebezpiecznych objawów. Zasady tyczą się wszystkich podgatunków. Pielęgnacja królika miniaturki niczym nie różni się od opisanych w tekście praktyk.
Jeśli twoje zwierzę stawia opór podczas okresowych sprawdzianów zdrowia, możesz umieścić go na jakiegoś rodzaju podwyższeniu. Doskonale nadają się do tego deski do prasowania. Królik zupełnie inaczej zachowuje się, gdy zdaje sobie sprawę, że jest wysoko. Zazwyczaj działa to na niego kojąco. Jeśli mimo to będzie się wyrywał, poproś o pomoc drugą osobę. Do niektórych rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych będziesz musiał uzyskać pełen spokój gryzonia.
Pielęgnacja królika – futro
Wśród wielu zwierząt domowych króliki zajmują szczególną pozycję. Zazwyczaj, większość stworzeń, które można trzymać w domu, wymaga regularnej kąpieli. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku długouchych gryzoni. Bez wyraźnego zalecenia lekarza weterynarii, nie powinno się myć króliczej sierści. W ten sposób można wyrządzić zwierzęciu poważną krzywdę. Pamiętaj o tym!
Królik regularnie czyści swoje futerko za pomocą języka, podobnie jak kot. Liżąc się, na bieżąco usuwa zabrudzenia. Co jednak zrobić w okresie zmiany sierści? Wtedy można mu trochę pomóc. Doskonałym rozwiązaniem jest szczotka lub rękawica z gumowymi wypustkami. Pielęgnacja królika w tym okresie polega na regularnym wyczesywaniu martwego włosia. W ten sposób nie tylko zadbasz o jego higienę, ale również dostarczysz przyjemnego masażu.
Pielęgnacja królika – pazury
Większość królików wymaga skracania szybko rosnących pazurów. W naturalnym habitacie zwierzęta ścierają sobie je w wyniku licznych aktywności, których nie jesteś w stanie zapewnić gryzoniowi w mieszkaniu. Nieobcięte pazury mogą prowadzić do deformacji palców, a w rezultacie do problemów z chodzeniem i wad postawy. Długie pazury łamią się, co powoduje ból i dyskomfort.
Pielęgnacja królika powinna polegać na obcinaniu pazurów w taki sposób, by nie naruszyć ich ukrwionej części. W przypadku królików o białych płytkach unerwiona część będzie odznaczać się różowym kolorem. Przy ciemnych będziesz musiał skorzystać z latarki. Pazury należy uciąć w odległości 1 mm od różowej części. Jeśli nie posiadasz specjalnych nożyczek, zawsze możesz skorzystać z usług pobliskiego weterynarza.
Pielęgnacja królika – waga
Dlaczego waga odgrywa taką dużą rolę w prawidłowej pielęgnacji królika? Otóż jest to pierwszy sygnał, że ze zwierzęciem dzieje się coś niedobrego. Króliki uwielbiają ukrywać swoje choroby. Tuszują je w każdy możliwy sposób. Waga daję nam obiektywne informacje na temat stanu zdrowia gryzonia. Jeśli jego waga spadnie o 10% w przeciągu tygodnia – natychmiast udaj się do weterynarza. Szybka utrata masy może być znakiem ciężkich chorób, które są w stanie zabić zwierzątko, nawet w trakcie kilku dni. Jeśli waga będzie rosła – zastanów się nad zmianą proporcji i ilości podawanego jedzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana