Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak założyć pierwsze akwarium?
Planujesz założyć akwarium, a nie robiłeś tego nigdy wcześniej? Dzięki lekturze tego tekstu dowiesz się, jak postawić swoje pierwsze kroki na ścieżce hodowcy rybek. Zdobędziesz praktyczną wiedzę na temat akcesoriów, których będziesz potrzebować oraz decyzji, które będziesz musiał podjąć w trakcie. Nie zwlekaj, rozpocznij swoją nową pasję już dzisiaj!
Od czego zacząć zakładanie pierwszego akwarium?
Pierwszą rzeczą, którą musisz ustalić przed założeniem akwarium, jest wybór odpowiedniego miejsca w domu. Od tego zależeć będą jego wymiary, gatunek ryb, które chcesz hodować oraz roślin. Dzięki tej decyzji będziesz mógł sprawnie dobrać akcesoria dla zwierząt. Na początku polecamy akwarium słodkowodne. Ryby morskie potrzebują specjalnych warunków, które wymagają o wiele więcej wiedzy i zachodu. Dobrze, aby zbiornik znalazł się w miejscu:
- Oddalonym od kaloryferów – chcesz kontrolować temperaturę wody i dopasować ją do jej mieszkańców? Ciepło zwiększa szybkość wzrostu glonów i determinuje wybór bardziej skomplikowanego filtra.
- O odpowiednim naświetleniu – akwarium nie powinno być ulokowane blisko okna. Jak wspominaliśmy, promienie słoneczne zmieniają tempo wzrostu roślin. Ponadto, nie wszystkie gatunki ryb lubią dużą ilość światła.
- Małym natężeniu ruchu w pobliżu – rybki stresują się, w wyniku wzmożonego ruchu w okolicy akwarium, co może wpłynąć negatywnie na ich stan zdrowotny.
Najlepiej sprawdzi się dobrze zaciemniony kąt. Zastanów się też, na czym chcesz postawić akwarium. Postaraj się wybrać jak najstabilniejsze podłoże. W razie problemów, w sieci powinieneś znaleźć szafki skonstruowane specjalnie z myślą o akwarystach.
Rozmiar akwarium
Rozpoczynając swoją przygodę z akwarystyką, powinieneś zdecydować się na mniejszy zbiornik z wodą. Między 50 a 100 litrów, 5 litrów na każdego mieszkańca. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących akwarystów jest zbytnie zagęszczanie przestrzeni w akwarium. Nie służy to ani rybkom, ani roślinom.
Jakie ryby do akwarium?
Największym problemem, przed jakim stanie każdy początkujący akwarysta, jest wybór rybek. Choć w sieci znajdziesz mnóstwo różnych propozycji, na początek najlepiej sprawić sobie mniej wymagające zwierzęta. Chodzi przede wszystkim o ich komfort życia, o który możesz najzwyczajniej w świecie nie umieć zadbać. Niektóre gatunki wymagają naprawdę specjalistycznej wiedzy.
Dla początkujących zaleca się hodowle głupików lub neonków. Ryby te jednak mają to do siebie, że rozmnażają się w niezwykle szybkim tempie. Do swojego pierwszego akwarium możesz pomyśleć nad zakupem:
- kardynałków chińskich,
- kirysków pstrych,
- danio pręgowanych.
Jakich akcesoriów do akwarium potrzebujesz?
Aby stworzyć rybkom dobre warunki bytowe, musisz zatroszczyć się o szereg akcesoriów, które pozwalają odtworzyć ich naturalne warunki życia. Będziesz potrzebować:
- schronienia dla rybek,
- roślin,
- oświetlenia,
- napowietrzacza,
- grzałki z termostatem i termometrem,
- filtra do akwarium.
Pod żadnym pozorem nie kupuj akwarium razem z rybkami! To bardzo ważne, aby najpierw umieścić w nim wszystkie urządzenia, które przystosują wodę dla przyszłych mieszkańców. Od momentu zainstalowania akcesoriów, do wpuszczenia zwierząt powinny minąć co najmniej 3 tygodnie!
Jeśli skompletowanie potrzebnych akcesoriów stanowi dla ciebie problem, skorzystaj z gotowych zestawów. Zawierają one wszystkie niezbędne urządzenia do pracy akwarium. Zestawy akwariowe to idealne rozwiązanie dla początkujących, którzy nie chcą popełniać błędów, które mogą kosztować życie zwierzęta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana