Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie maszyny pozwalają zoptymalizować karmienie trzody chlewnej?
Hodowla trzody chlewnej to jeden z głównych filarów przemysłu spożywczego – szacuje się, że blisko 30% światowej produkcji mięsa to właśnie produkty wieprzowe. Aby zapewnić zwierzętom optymalny, zdrowy wzrost, który przekłada się na dobre wyniki finansowe hodowli, konieczne jest wdrożenie odpowiedniej technologii żywienia. Dlatego powszechnie wykorzystywane są w tym celu maszyny nazywane paszowozami. Co warto o nich wiedzieć?
Czym są paszowozy i w jaki sposób działają?
Paszowóz, znany również jako wóz paszowy, to specjalna maszyna rolnicza, która odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu każdej hodowli trzody chlewnej, czy bydła. Paszowóz ma postać dużego zbiornika na mobilnej platformie – wewnątrz zbiornika umieszczono mechanizm z elementami roboczymi pod postacią obrotowych noży i mieszadeł.
Zasada działania paszowozu jest bardzo prosta. Po umieszczeniu w zbiorniku paszy - np. kiszonek - noże i mieszadła zaczyna rozdrabniać je i mieszać do uzyskania jednolitej masy. Tak przygotowany materiał jest następnie dozowany do systemu karmienia trzody, składającego się między innymi z zautomatyzowanych podajników. Wysokiej jakości paszowozy znajdziemy w ofercie firmy Agromarket Jaryszki.
Dlaczego paszowozy są tak istotnym elementem wyposażenia gospodarstwa?
Solidny paszowóz pozwala w znacznym stopniu zwiększyć efektywność karmienia zwierząt. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż bardzo rozdrobniona mieszanka paszowa jest dużo bardziej pożywna i lepiej przyswajalna dla zwierząt, niż kiszonka w formie nierozdrobnione. To przekłada się na lepsze odżywienie zwierząt przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia paszy.
Dodatkowo paszowozy pozwalają bardzo precyzyjnie kontrolować skład paszy w celu maksymalnego zwiększenia jej wpływu na rozwój i zdrowie hodowanych zwierząt. Oba te czynniki – minimalizowanie zużycia paszy i zrównoważony wzrost zwierząt – przekładają się na poprawę warunków finansowych hodowli.
Jak wybrać paszowóz?
Wybierając paszowóz warto wziąć pod uwagę kilka jego parametrów technicznych, przede wszystkim:
Wielkość zbiornika – powinna być odpowiednia do ilości karmionych zwierząt, by uniknąć pracy „na raty”
moc ciągnika – ciągnik jest źródłem napędu dla paszowozu, dlatego musi dysponować mocą wymaganą przed urządzenie,
wielkość paszowozu – zbyt duży paszowóz nie będzie w stanie wjechać do chlewni,
Ponadto warto zwrócić uwagę na zastosowany w paszowozie system mieszania paszy (poziomy lub pionowy) oraz system wagowy – wpływa to na efektywność pracy urządzenia oraz koszty jego eksploatacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana