Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy zdecydować się na karmę hipoalergiczną?
Psy i koty tak samo jak ludzie mogą być alergikami. U czworonogów nietolerancja jakiegoś składnika pokarmowego może objawiać się w przeróżny sposób. Na szczęście istnieją karmy hipoalergiczne, które można bez obaw podawać swojemu pupilowi. Kiedy podawać je psu lub kotu? Co znajdziemy w ich składzie i dlaczego są nazywane hipoalergicznymi? Czy można podawać je na stałe? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Karma hipoalergiczna, czyli jaka?
Źródłem alergii pokarmowej u psów i kotów jest najczęściej białko drobiowe lub wołowe. W związku z tym karmy hipoalergiczne najczęściej oparte są na innym mięsie np. króliczym, koninie, czy jagnięcinie. Niektórzy producenci stosują biało hydrolizowane. Karmy hipoalergiczne, które znajdziesz np. w sklepie zoologicznym Tobi, są pozbawione także sztucznych wypełniaczy i substancji konserwujących. Są dostępne zarówno w formie suchej, jak i mokrej.
Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiednie szelki dla psa?
Czy karmę hipoalergiczną można podawać na stałe?
Karmę hipoalergiczną podajemy oczywiście psu lub kotu, u którego stwierdzono alergię pokarmową. Warto też z nich korzystać również wtedy, gdy nie wiemy, co szkodzi psu i czekamy dopiero na wizytę u weterynarza. Jeśli wiesz na jaki składnik w karmie uczulony jest Twój pupil, wystarczy, że będziesz unikać go w pokarmie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby karmę hipoalergiczną podawać zwierzęciu na stałe. Warto to robić, gdy pies lub kot jest szczególnie wrażliwy na sztuczne dodatki w innych pokarmach lub po prostu chcesz unikać takich składników w jego codziennej diecie.
Przeczytaj również: Artykuły zoologiczne - must have dla Twojego pupila
Dieta eliminacyjna u psa i kota
Po skonsultowaniu się z weterynarzem u psa lub kota trzeba będzie wprowadzić dietę eliminacyjną, która powinna trwać ok. 8-12 tygodni. Polega ona na stopniowym wykluczaniu wybranych składników pokarmowych. To pozwoli wykryć, który z nich uczula zwierzę. Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie nam wybierać karmy dla psa czy kota, ponieważ będziemy wiedzieli jakiego konkretnego alergenu unikać. Najczęstszym alergenem jest białko drobiowe, lecz mogą być to również inne składniki mięsne lub roślinne. Dlatego dieta eliminacyjna powinna opierać się na wykluczaniu kolejnych składników karmy. Jeśli alergia nadal będzie występowała, być może problemem są barwniki czy sztuczne dodatki dodawane do marketowych karm.
Przeczytaj również: Prawidłowa dieta psa - jaka powinna być?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana