Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
O jakiej porze dnia najlepiej dokarmiać pszczoły?
Pszczoła jest wytrzymałym stworzeniem, który radzi sobie z wieloma problemami. Człowiek zabiera jej jednak miód i pyłek, przez co pojawia się konieczność dokarmienia rodzin pszczelich. Na rynku znajduje się wiele gotowych preparatów, które służą temu celowi. Mają dać owadom siłę i zdrowie. Prawidłowe żywienie przekłada się w tym przypadku na wielkość późniejszych zbiorów. Dowiedz się, kiedy najlepiej dokarmiać pszczoły!
Znaczenie dobrego odżywiania pszczół
Wielkość zbiorów wytworów pszczelich zależy przede wszystkim od jakości i ilości pożywienia, jaką otrzymują owady. Dzięki obfitym pożytkom można uzyskać sporo miodu i innych produktów pasiecznych. Pszczoły są wówczas mniej narażone na choroby i niszczące je patogeny, długo pozostają w doskonałej kondycji. Zdarza się jednak, że konieczne jest dokarmianie roju, a więc uzupełnienie pokarmu głównie na czas zimy. Taka sytuacja może pojawić się również wiosną i latem i wynikać z postępującej urbanizacji i zaniku naturalnych siedlisk przyrodniczych. Jak wskazują specjaliści firmy Holger Food, pszczoły, które nie mają, gdzie poszukiwać pożywienia tracą siły, nie są w stanie same poradzić sobie z takimi problemami. By mogły pracować i przetrwać konieczne jest ich dokarmienie lub przeniesienie pasieki w inne, bardziej korzystne miejsce.
Jak i czym dokarmiać pszczoły?
Dokarmianie pszczół to przede wszystkim uzupełnianie pokarmu na zimę. W tym celu stosuje się syrop pszczelarski, który jest sprawdzonym sposobem na wsparcie owadów. Dobrą praktyką jest podawanie preparatu w porze przedwieczornej. Wówczas bowiem można uzyskać efekt w postaci wzrostu aktywności pszczół. Syrop należy wlewać do tzw. podkarmiaczek, co około 4-5 dni. Czynność tę warto powtarzać przez około trzy tygodnie. Warto pamiętać, że pszczela rodzina zużywa około 100 kg miodu rocznie na własne potrzeby. Ilości te są różne w poszczególnych miesiącach, zależą głównie od ilości karmionego czerwiu oraz konieczności utrzymania optymalnej temperatury w gnieździe. Nie bez znaczenia jest tempo wytwarzania wosku oraz dążenie do zaspokojenia pozostałych potrzeb życiowych. Wielu pszczelarzy karmi owady jedynie zimą. Zdarza się, że są one dokarmiane ciepłym syropem w kwietniu, dzięki czemu ma miejsce ich przyspieszony rozwój.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana