Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Pies przewodnik. Jak przebiega jego szkolenie?
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jako wierny czworonóg zostanie z nami na dobre i na złe. To właśnie dlatego psy często szkolone są na przewodników dla osób niepełnosprawnych. Zanim jednak zacznie on zajmować się osobą potrzebującą, musi przejść długi trening pod okiem specjalistów. Jak on wygląda? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz tutaj.
Pies przewodnik – dla kogo?
Życie nie jest idealne, a wiele osób ma pewne problemy z samodzielnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Do tej grupy w szczególności zaliczają się niewidomi oraz niedowidzący, niedosłyszący, a także osoby z ograniczoną sprawnością ruchową.
Przeczytaj również: Czy można wyszkolić dorosłego psa?
Dobrze wyszkolony pies asystent może odmienić życie niejednej osoby. Dzięki niemu poruszanie się po mieście, robienie zakupów, korzystanie z komunikacji miejskiej czy chodzenie do pracy lub na uczelnie stanie się dużo prostsze.
Od teraz codzienne życie osób z dysfunkcjami stanie się zupełnie normalne, a bliscy nie muszą martwić się o ich bezpieczeństwo. Ważne jest jednak, aby niewidomy czy niepełnosprawny był gotowy na współpracę z psem. Tylko wtedy przyniesie ona oczekiwany efekt.
Jak wygląda tresura psów asystujących?
Do pracy ze zwierzakiem trzeba mieć nie tylko dużą wiedzę, ale również cierpliwość. Szkolenie Psów Tomasz Piotrowski to firma zajmująca się szkoleniem czworonogów od lat, która podchodzi indywidualnie do każdego stworzenia. W ten sposób dopasowuje się najlepszy tryb nauki, co przekłada się na jej efektywność.
Musisz wiedzieć, że szkolenie psów na przewodników to długotrwały, pełen wyzwań proces. Aby zwierzę nadawało się na asystenta, musi ono spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim musi być łagodne, opiekuńcze, a zarazem odważne. Tutaj dużą rolę odgrywa rasa psa.
Szkolenie może być przeprowadzone wyłącznie przez wykwalifikowaną w tym kierunku osobę. Zaczyna się je od lat szczenięcych i trwa około dwóch lat. Plan tresury dopasowuje się do potrzeb przyszłych właścicieli.
Po selekcji zwierząt czas na oddanie ich do rodzin zastępczych, gdzie poznają podstawowe komendy i przyzwyczajają się do ludzi, innych zwierząt i miejsc. Ostatnim etapem szkolenia jest doskonalenie reagowania na poszczególne komendy i nauka wykonywania poszczególnych zadań, które ułatwią funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana