Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Podstawowe usługi weterynaryjne dla psa
Przymierzasz się do rozszerzenia swojej rodziny o czworonoga? A może masz małego psa i chcesz zwiększyć wiedzę o jego zdrowiu? W tym tekście poruszymy istotny temat, jakim są usługi weterynaryjne. Zaznajomimy cię z najbardziej podstawowymi z nich, tak aby wizyta u lekarza z psem nie miała dla ciebie tajemnic. Dowiedz się, jak dbać o psią kondycję!
Podstawowe usługi weterynaryjne – czipowanie
Chcesz zawsze wiedzieć, gdzie znajduje się twój podopieczny? Do zakresu podstawowych usług weterynaryjnych wchodzi przede wszystkim czipowanie czworonogów. Polega ono na umieszczeniu w ciele futrzaka specjalnego nadajnika, dzięki któremu zawsze będziesz wiedzieć o jego aktualnej lokalizacji. Dodatkowo, na czipie możemy zapisać szereg przydatnych informacji na temat zdrowia psa. Ułatwia to podróżowanie i sprawia, że nie będziesz się bał, gdy stracisz przyjaciela z oczu na kilka chwil.
Przeczytaj również: Najczęściej występujące choroby u królików
Podstawowe usługi weterynaryjne – szczepienie
Pies, podobnie jak człowiek, potrzebuje szczepionek. Dzięki nim podopieczny nie zachoruje i nie będzie narażał ciebie ani twoich bliskich na niebezpieczeństwo. W ten sposób skutecznie ochronisz go przed niebezpiecznymi dla jego życia infekcjami. Ważne jest, by zaszczepić psa zgodnie z harmonogramem, w pierwszych tygodniach i miesiącach jego życia.
Przeczytaj również: Kiedy warto udać się z pupilem do weterynarza?
Do zakresu podstawowych szczepień, które powinien mieć każdy pies, zaliczamy te przeciwko: parwowirozie i nosówce, chorobie Rubartha, kaszlowi kenelowemu, leptospirozie i wściekliźnie. Niektóre z nich trzeba będzie odnawiać co jakiś czas. Dawki zależą od indywidualnych zaleceń weterynarza i stanu zdrowia zwierzęcia.
Przeczytaj również: Jakie sygnały świadczą o tym, że kot potrzebuje wizyty u weterynarza?
Podstawowe usługi weterynaryjne – kastracja i sterylizacja
Kastracja i sterylizacja to najczęściej wykonywane usługi weterynaryjne w Polsce. Sterylizacja polega na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów u naszych podopiecznych, kastracja natomiast to chirurgiczne usunięcie jąder lub macicy. W ten sposób nasz podopieczny nie będzie mógł się dalej rozmnażać.
Kastracja jest zabiegiem chirurgicznym, który przeprowadza się w pełnej narkozie. Obciążona jest dokładnie takim samym ryzykiem, jak każdy tego typu zabieg. Może być przeprowadzona praktycznie w każdej lecznicy. Warto jednak zadbać, o to komu powierzamy zdrowie naszego pupila i skorzystać ze sprawdzonej placówki, o dobrej renomie.
Po zabiegu kastracji lub sterylizacji ważne jest, aby pies przez jakiś czas odpoczął fizycznie. Rany potrzebują czasu, aby się zagoić. W tym okresie należy szczególnie dbać, by czworonóg nie wylizywał szwów. Opóźni to tylko proces gojenia. W niektórych przypadkach konieczny może okazać się kołnierz ograniczający możliwości ruchowe.
Celem kastracji jest powstrzymanie psa przed uciekaniem. Jest to wysoce pożądany zabieg, zwłaszcza wśród dorosłych osobników niewykazujących lęku. Takie pieski będą znacznie bardziej skore do ucieczek na „randki” niż inne, bardziej lękowe zwierzęta. Zabiegi kastracji i sterylizacji pozwalają ograniczyć psią bezdomność, oraz zmniejszyć podatność tych czworonogów na niektóre choroby. Uchroni to je przed takimi przypadłościami jak np. ropomacicze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana