Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W jakim celu przeprowadzana jest cytologia u zwierząt?
Choć cytologia kojarzona jest zwykle z badaniem przesiewowym w kierunku nowotworów, okazuje się, że w przypadku zwierząt nie jest to jej jedyne zastosowanie. W weterynarii badanie to jest szeroko stosowane także w innych sytuacjach. Kiedy wobec tego i w jakim celu wykonuje się cytologię u zwierząt? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, czytaj dalej ten artykuł.
Cytologia u ludzi a cytologia u zwierząt
Cytologia u kobiet to podstawowe badanie ginekologiczne wykonywane w przypadku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Badanie to pozwala ocenić, czy w pobranym materiale występują komórki przedrakowe lub rakowe. W przypadku zwierząt również pobiera się materiał po to, aby sprawdzić rodzaj oraz liczebność komórek zlokalizowanych nie tylko w okolicy podejrzanej zmiany na skórze, lecz także w głębszych partiach ciała zwierzęcia, jak stawy, jama otrzewnej, ucho, gardło a nawet szpik kostny czy płyn mózgowo rdzeniowy. W przypadku pobierania materiału do cytologii zwierząt, w zależności od potrzeb stosuje się technikę wymazu, skrobania lub biopsji cienkoigłowej. Oprócz komórek podejrzanych o komórki nowotworowe, możliwe jest wykrycie także czynników zakaźnych, jak bakterie, pasożyty czy grzyby.
Innym zastosowaniem badania cytologicznego u zwierząt jest badanie wymazów pochwowych u samic w celu skontrolowania zmian stężenia hormonów wywołujących zmiany w rejonie nabłonka pochwowego, co ma na celu ocenę fazy cyklu zwierzęcia przeznaczonego do rozrodu. Jest to więc niezwykle przydatne badanie w przypadku hodowców zwierząt.
Zalety badania cytologicznego zwierząt
Niewątpliwą zaletą przeprowadzenia badania cytologicznego u zwierząt jest możliwość wykonania go bez znieczulenia. Jest to metoda szybka i mało inwazyjna, pozwalająca w krótkim czasie postawić właściwą diagnozę. Co więcej, użycie igły w przypadku biopsji pozwala na uniknięcie zanieczyszczenia materiału, co może mieć miejsce w przypadku pobierania wymazu. Tego rodzaju badanie bez problemu wykonamy m.in. w klinice weterynaryjnej w Krakowie. Przez to, że badanie to często wykonywane jest na miejscu, możliwe jest uzyskanie wyniku jeszcze tego samego dnia. W przypadku oceny zdrowia naszych milusińskich, nie warto zwlekać z wykonaniem niezbędnych badań profilaktycznych i diagnostycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana